• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


          • Data wydarzenia nie jest przypadkowa, a swe źródła ma w Katalonii. 23 kwietnia to dzień św. Jerzego, czyli patrona tego obszaru geograficznego. Tradycyjnie tego dnia kobiety były obdarowywane przez mężczyzn czerwonymi różami symbolizującymi krew smoka, którego według wierzeń miał pokonać właśnie św. Jerzy. Z czasem tradycja ta ewoluowała - kobiety zaczęły odwzajemniać się za kwiatowy upominek i dawać mężczyznom prezenty w postaci książek. Na pomysł wykorzystania tego zwyczaju wpadł pewien sprytny kataloński wydawca Vincent Clavel Andres, który już w roku 1926 zainicjował obchody Dnia Książki. Miejscowa tradycja nabrała światowego rozpędu w 1995 roku, wtedy rząd Hiszpanii złożył wniosek, dzięki któremu UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Dniem Książki i Praw Autorskich. Data wydawała się organizacji odpowiednia nie tylko ze względu na katalońską tradycję, lecz także dlatego, że tego dnia zmarło dwóch mistrzów literatury - William Szekspir oraz Miguel de Cervantes. Z międzynarodowej daty wyłamały się tylko Wielka Brytania i Irlandia. Kraje te chciały, by święto wypadało w trakcie roku szkolnego, dlatego na ich terenie Dzień Książki obchodzony jest w pierwszy czwartek marca.

            Święto książki i nie tylko

            Warto podkreślić, że nie jest to wyłącznie święto samej książki, ale również praw autorskich. W roku 1886 miała miejsce pierwsza Międzynarodowa Konwencja o Prawie Autorskim.

            Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020

            Zdecydowanie zachęcamy do spędzenia święta z literaturą w dłoniach. Pamiętajmy, że w czasach izolacji, bardziej niż kiedykolwiek, książka może okazać się najlepszym wsparciem. Liczne badania dowodzą, że czytanie redukuje stres i przynosi ukojenie, stymuluje naszą kreatywność oraz poszerza horyzonty. Dzięki lekturze możemy także podróżować bez ograniczeń…:)

          • UWAGA KONKURS !

          • Ziemia jest tylko jedna – Eko pomysły, aby nasz świat był piękny i czysty! Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie szkolnym na eko strój, zabawkę lub wiersz dotyczący kształtowania nawyków higienicznych i zachowań proekologicznych nawiązujących do tematu „Ziemia jest tylko jedna – Eko pomysły, aby nasz świat był piękny i czysty!” Celem konkursu jest propagowanie nawyków higienicznych, rozwijanie zainteresowań ekologią oraz działań zmierzających w kierunku ochrony środowiska, rozwijanie ekspresji twórczej poprzez działalność plastyczną, odkrywanie własnych zdolności i możliwości. Każdy może wykonać tylko jedną pracę, a jej zdjęcie należy umieścić pod tym ogłoszeniem do piątku, tj. 24 kwietnia br.

            UWAGA!!! To Wy i Wasi bliscy wyłonicie laureata konkursu!

            Do dnia 29 kwietnia zdjęcie, które otrzyma najwięcej lajków na facebook szkoły wygrywa.

            Nagroda czeka!

            Zachęcamy do zabawy!!! ;)

            Rada Samorządu Uczniowskiego

          • Dzień ziemi

          • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie. Celem obchodów, które organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, jest budowanie świadomości jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.

          • Polecane przez nauczyciela

          • O tym, że warto czytać książki nikogo nie trzeba przekonywać. Ale czy warto wykorzystywać też słuchowiska? Zdecydowanie tak! Kształtują one pamięć słuchową, świadomą koncentrację, poszerzają słownictwo i horyzonty. W słuchowiskach poza głosem lektorów - pojawiają się wszelkie możliwe dźwięki otoczenia oraz muzyka. Dobrze skomponowane słuchowisko zachwyca klimatem i potrafi wciągnąć równie mocno, co książka, pozwala oderwać się od rzeczywistości i spraw codziennych.

             

            Polecam

            Anna Zielińska 

          • REKRUTACJA - informacja dla rodziców

          • Rodzice Przyszłych Pierwszoklasistów!

            W zakładce "Rekrutacja do szkoły" znajduje się lista uczniów zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym do klasy I w naszej szkole w roku szkolnym 2020/2021.

            Jednocześnie informuję, że od 28 kwietnia rozpoczyna się rekrutacja uzupełnająca, która będzie trwała do 13 maja 2020 roku. Rodziców, którzy nie dopełnili jeszcze obowiązku zgloszenia dziecka do klasy pierwszej, proszę o składanie kart rekrutacyjnych w wyżej wymienionym terminie. 

            Karty można pobrać na sronie szkoły w załadce "Rekrutacja do szkoły" i składać w sekretariacie  oraz elektronicznie na adres: sp1barcin@gmail.com

                                                                                    Z wyrazami szacunku

                                                                                          Dyrektor Szkoły

                                                                                             Iwona Kausa

          • CLASSROOM

          • Drodzy uczniowiei rodzice. W związku z zaistniałą sytuacją musimy kontynuować naukę poprzez narzędzia online. Jednym z nich jest usługa google, która nazywa się Classroom. Jest to bardzo intuicyjne i wygodne narzędzie, które umożliwia komunikację uczeń-nauczyciel. Dzięki temu narzędziowi wszystkie zadania, lekcje , informacje zwrotne, sprawdziany, materiały, spotkania online z uczniami będą zgromadzone w jednym miejscu. W Classromie będziemy spotykać się z uczniami klas 4 - 8, klasy 1 - 3 nadal będa pracować na Classdojo.

            Zamieszczamy instrukcję w postaci filmów z YOUTUBE w jaki sposób dołączyć do lekcji przygotowanych przez nauczycieli na CLASSROOM. Jedyne czym musisz dysponować to komputer lub smartphone z podłączeniem do internetu oraz aktywne konto google (poczta na gmail=konto na google) oraz kod udostępniony przez nauczyciela na e-dzienniku.

          • Biblioteka czeka :)

          • W tej szczególnej dla nas wszystkich sytuacji zachęcamy Was do korzystania ze stron, które umożliwiają dostęp do wielu lektur, książek popularno- naukowych, ebooków, i audiobooków.

            1. Polona

            Polona to największa polska – i jedna z największych w Europie – biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są książki, czasopisma, grafiki, mapy oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.Obecnie znaleźć tu można ponad 3 miliony obiektów cyfrowych, książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek,itp.

            https://polona.pl/

            2. Wolne Lektury

            Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków. Są one również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

            https://wolnelektury.pl/

            3.Bookini

            Bookini tu znajdziemy klasykę literatury. Serwis zawiera około 2700 książek.

            http://bookini.pl/

            4. Chmura Czytania

            Chmura Czytania to portal prowadzony przez fundację FestinaLente. Znajdziemy tu głównie klasykę literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni. Książki dostępne są w formacie PDF.

            http://www.chmuraczytania.pl/

            5. Biblioteki cyfrowe w Polsce

            Bibliotek cyfrowych w Polsce – poza wspomnianą Poloną i Wolnymi Lekturami – jest bardzo wiele. Ich wyczerpujące zestawienie przygotowało Lustro Biblioteki. Można je znaleźć pod tym adresem:

            http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

            6. Ninateka

            Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.

            https://ninateka.pl

            • Darmowa książeczka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci:

            https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/

            OFERTY FIRM

            Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

            Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

            Jak skorzystać z promocji?

            1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
            2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
            3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
            4. Aktywuj usługę Empik Premium.
            5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

            Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

            Publio - darmowe ebooki

            Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo.

            Nexto

            Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

            AUDIOBOOKI

            Polska-Poezja.pl

            Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

            Spotify

            Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

            Audio-Bajki.pl

            Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

            Bajkowisko.pl

            Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

            Polskie Radio Dzieciom

            Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

             

        • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
          • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Drodzy Uczniowie :)

            Jutro, tj. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Pokażmy, że będąc w domu, też możemy solidaryzować się z takimi osobami. Załóżcie jutro dwie różne, kolorowe skarpetki, gdyż ten dzień popularnie zwany jest :dniem „kolorowej skarpetki".Zachęcamy do zrobienia zdjęć w skarpetkach i umieszczenia ich w komentarzach. Chętni mogą również wziąć udział w Skarpetkowym Wyzwaniu! Wyjaśnienia - w linku poniżej ;) Drodzy Uczniowie. Jutro, tj. 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Pokażmy, że będąc w domu, też możemy solidaryzować się z takimi osobami. Załóżcie jutro dwie różne, kolorowe skarpetki, gdyż ten dzień popularnie zwany jest :dniem „kolorowej skarpetki".Zachęcamy do zrobienia zdjęć w skarpetkach i umieszczenia ich w komentarzach. Chętni mogą również wziąć udział w Skarpetkowym Wyzwaniu! Wyjaśnienia - w linku poniżej;)

          • Programowanie w domu

          • Koordynatorzy programu Uczymy Dzieci Programować polecają wspólne rozwiązywanie zagadek logicznych, rozwiązanie wiosennej krzyżówki i wiele innych ciekawych zadań. Zapraszamy do wspólnej zabawy :)

        • UWAGA RODZICE !!!
          • UWAGA RODZICE !!!

          • Decyzją Premiera Polski Mateusza Morawieckiego i Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz w porozumieniu z organem prowadzącym, zarządzam zamknięcie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Krzysia w  Barcinie. W związku z tym 12 i 13marca br. nasza placówka będzie prowadzić tylko i wyłącznie zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którzy w tym dniu nie będą mieli zapewnionej opieki. Od 16 - 25 marca br. szkoła będzie zamknięta. Prosimy również o dostosowanie się do sytuacji i ograniczenia własnym dzieciom możliwości wychodzenia z domu.

            To nie są ferie! To czas kwarantanny! Uczniowie nie powinni spotykać się z koleżankami i kolegami. 

            Bardzo prosimy o poważne potraktowanie problemu, który dotyczy życia i zdrowia nas wszystkich.

            Prosimy śledzić e-dziennik i FB szkoły, gdzie będziemy na bieżąco umieszczać dalsze informacje.

             

            Link do informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

             

            Dyrektor Iwona Kausa

             

             

            PS: W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków informuję, że rodzic ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego  w wymiarze 14 dni.

            Co zrobić, aby otrzymać zasiłek?

            Należy złożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka (druku ZUS Z-15 A) oraz oświadczenie o sprawowaniu opieki. Formularz obowiązuje zarówno gdy zasiłek opiekuńczy wypłaca płatnik, jak i gdy wypłaca go ZUS – dostępne są do pobrania na stronie ZUS-u. Co ważne, nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.

             

            Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

          • Informacja

          • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
            DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

            (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

            Warszawa, 24.02.2020 r.

            W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

            Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

            1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

            a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

            b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

            • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
            • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
            to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

            Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

            Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
            z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

            Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

            Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

            1._Rekomendacje_Ministra_Edukacji_Narodowej_dla_dyrektorow_przedszkoli__....pdf​​​​​​​


          • Światowy Dzień Pizzy

          • 19 lutego przypada Światowy Dzień Pizzy. Z tej okazji nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu zorganizowali imprezę pod hasłem: Spotkanie z pizzą dla dzieci ze specjalnymi potrzebami z gminy Barcin. Trójka uczniów z naszej szkoły również brała udział w zabawie. Uczestników uroczyście przywitał dyrektor szkoły pan Ewaryst Tomiczak. Następnie zaczęła się świetna zabawa oczywiście w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Dzieci m.in. wykonywały pizzę w wersji artystycznej przy pomocy różnego rodzaju materiałów. Prace zostały wyeksponowane na specjalnej tablicy. Oczywiście przyszedł czas na skosztowanie prawdziwej, niezwykle smacznej pizzy, którą spałaszowali w zawrotnym tempie. Był też czas na zabawę i pomysłowe konkurencję. Patrząc na zdjęcia nie trzeba pisać w jak doskonałych humorach były nasze dzieci. Imprezę ocenili na 6 z plusem 🙂.

            Jesteśmy wdzięczni organizatorom za tak niezwykle udaną zabawę.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.