• Turniej szachowy - eliminacje
          • Turniej szachowy - eliminacje

          • W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin rozegrany został dziś turniej eliminacyjny "Edukacja przez szachy - preludium talentów".

            Swój patronat nad turniejem objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Marszałek Województwo Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewoda Kujawsko-pomorski.

            Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund.

            Miło jest nam poinformować, że do finału wojewódzkiego, który zostanie rozegrany 20 maja zakwalifikował się Oliwier Cięgotura z klasy VIIIa!

            Bardzo blisko wywalczenia awansu byli Wiktoria Nowakowska oraz Leonard Krzyślak z klasy VIIIb oraz Jakub Nowakowski z klasy III. Zabrakło im zaledwie jednego punktu.

            Ponadto szkołę reprezentowali: Mikołaj Szwed oraz Jan Kwaśniewski z klasy III oraz Julian Pawłowski i Maciej Pasek z klasy VIIIa.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy uzyskanych wyników, a Oliwierowi życzymy powodzenia w turnieju finałowym.

          • Spotkania z artystami

          • 27 marca uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się z barcińską artystką ludową – Panią Jadwigą Dziurgiela. Pani Jadwiga opowiadała o hafcie i elementach stroju pałuckiego.. Mówiła też o osobistej przygodzie z rękodziełem, które stało się jej pasją i ciekawym sposobem na wypełnienie czasu wolnego.

        • Gminny Konkurs Ortograficzny
          • Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 5 marca w sobotę w Zespole Szkół w Barcinie odbył się Gminy Konkurs Ortograficzny o Złote Pióro Burmistrza. Dyktando okazało się nie lada wyzwaniem, ale nasze dzielne dziewczynki z klasy 7 i 8 poradziły sobie doskonale...Wiktoria Gałęzewska, Wiktoria Nowakowska, Maja Jankowska i Anna Pospiech spisały się na medal , bo już samo uczestnictwo to wyzwanie...Gratulujemy sukcesów - Wiktoria Nowakowska zajęła 2 miejsce , a Maja Jankowska sięgnęła po wyróżnienie...jesteśmy z Was dumni...

          • Wiosna, wiosna, wiosna Ach to TY

          • Dnia 21 marca 2023 roku zorganizowany został Dzień Samorzadności. W ramach tej akcji to uczniowie przejęli władzę w szkole. Punktem kulminacyjnym był pokaz mody wiosennej, w zwiazku z Pierwszym Dniem Wiosny. W tej zabawie uczestniczyli zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

            Jak było?

            Zapraszamy do obejżenia relacji fotograficznej.

        • Dzień Świętego Patryka w szkole
          • Dzień Świętego Patryka w szkole

          • 16 i 17 marca realizowaliśmy projekt kulturowy “Saint Patrick’s Day Festival” W tych dniach uczniowie pogłębiali wiedzę na temat tradycji obchodów Dnia Św. Patryka w krajach anglojęzycznych, biorąc udział w quizach, grach i zabawach językowych. W piątek wszyscy założyli na siebie coś zielonego. Nie zabrakło też fantastycznych nakryć głowy, rekwizytów przygotowanych przez uczniów, muzyki irlandzkiej i tańca, fotobudki, zielonych galaretek oraz składania sobie życzeń zapisanych na koniczynkach. W świetlicy szkolnej na uczniów czekały kolorowanki i łamigłówki związane z Irlandią, w bibliotece natomiast można było skorzystać z książek i czasopism dotyczących wyspy, a za każdą wypożyczoną książkę uczniowie otrzymywali złote dukaty. Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie poznali irlandzkie sporty. Dużą atrakcją okazało się poszukiwanie po szkole skarbu Leprechauna. Starsi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas przeprowadzonego quizu Kahoot, a młodsi wzięli udział w konkursie na najbardziej oryginalne nakrycie głowy związane z dniem św. Patryka. Czas ten spędziliśmy kreatywnie i wesoło. Zachęcamy to obejrzenia relacji z naszych działań.

          • Obserwujemy pracę innych.......policjant

          • zisiaj czyli 15 marca uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych odwiedzili Komisariat Policji w Barcinie. Prowadzący spotkanie mundurowi opowiadali o swojej pracy oraz pokazali wyposażenie potrzebne w codziennej służbie. Duże zainteresowanie wywołało umundurowanie i demonstracja sprzętu policyjnego.

          • Tydzień zmagań matematycznych

          • Jak co roku o tej samej porze w szkole pojawiają się niezwykłe wyzwania matematyczne.

            Klasy angażują się w wykonywanie nietypowych obliczeń, sprawdzją swoje umiejętności, pracują w grupach na stacjach zadaniowych, eksperymentują matematycznie....jest tego więcej niż zwykle...a wszystko w trosce o KRÓLOWĄ NAUK....początkiem tych dni jest zawsze dzień liczby PI.....w tym roku było dużo wyzwań i fajnej matematycznej zabawy...zdobywaliśmy nowe matematyczne doświadczenia...

          • Obserwujemy pracę innych....weterynarz

          • Dzisiaj, czyli 3 marca br. dzięki uprzejmości Pani doktor Renaty Sałek, uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych odwiedzili gabinet weterynaryjny "Nad Notecią". Pani doktor przybliżyła pracę lekarza weterynarii, a dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu medycznego oraz zbadania trzech kotków.

        • Jakie metody nauki matematyki mogą być skuteczne?
          • Jakie metody nauki matematyki mogą być skuteczne?

          • Może najpierw odpowiemy sobie na pytanie: Jak działa nasz mózg?

            Nasz mózg uczy się najefektywniej, jeżeli podczas nauki wykorzystujemy możliwie największą liczbę zmysłów. Jeżeli coś usłyszysz i jednocześnie zobaczysz, a następnie na przyklad powiesz własnymi słowami na głos, lub napiszesz, lub zanotujesz lub wykonasz zadanie samodzielnie, to możesz mieć pewność, że przećwiczona umiejętność zostanie Ci w głowie na długi czas.


            Konfucjusz powiedział:
            Powiedz mi, a zapomnę. 
            Pokaż mi, a zapamiętam. 
            Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.


            Czy można to zastosować w nauce matematyki? OCZYWIŚCIE


            Podczas nauki matematyki (innych przedmiotów również!) angażujemy głównie zmysł wzroku. Czytamy rozwiązania zadań w myślach, po czym staramy się je zapamiętać.
            Jednak u większości osób taka metoda może nie przynosić pozytywnych efektów, ale można ją ulepszyć. Wystarczy podczas nauki matematyki zaangażować trzy zmysły:


            Wzrok (rozwiązania tekstowe i nagrania wideo)
            Słuch (nagrania wideo)
            Ruch (odręczne pisanie rozwiązań zadań)


            Dwa pierwsze zmysły możesz aktywować jednocześnie dzięki nagraniom wideo. Dzięki nim możesz uczyć się z wykorzystaniem zarówno pamięci wzrokowej jak i słuchowej. Ucząc się w ten sposób zwiększasz swoją wydajność wielokrotnie! Aby jednak osiągnąć maksymalną skuteczność podczas nauki koniecznie trzeba zaangażować zmysł ruchu (dotyku), przez odręczne pisanie rozwiązań zadań.


            Polecam następujący algorytm nauki:

            1. Czytamy treść zadania i próbujemy je samodzielnie rozwiązać.
            2. Nawet jeżeli nie umiemy zacząć, to wypisujemy dane i zastanawiamy się jakie wzory mogą być przydatne podczas rozwiązania.
            3. Cały proces powinien trwać minimum 2 minuty.
            4. Oglądamy rozwiązanie wideo (wzrok + słuch).
            5. Jeżeli po pierwszym obejrzeniu mamy nadal jakieś wątpliwości, to oglądamy nagranie drugi raz. Polecam również zatrzymywanie nagrania w trudniejszych momentach.
            6. Gdy już rozumiemy dane zadanie, to próbujemy je samodzielnie rozwiązać (koniecznie PISEMNIE).
            7. Jeżeli podczas pisania rozwiązania coś nie wychodzi, to wracamy do nagrania wideo

            Taka praca wymaga wysiłku, ale wysiłek ten jest warty swojej ceny.

            Ucząc się w sposób aktywny zwiększasz tempo nauki wielokrotnie!

             

            źródło:https://www.matemaks.pl/metody-nauki.html

        • Sukces Naszych uczniów.
          • Sukces Naszych uczniów.

          • 2 marca 2023 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Barcin odbył się I etap (gminny) konkursu "Wiedzy o samorządzie terytorialnym".

            Miło nam poinformować , że uczniowie naszej szkoły w składzie: Zofia Drozdowska, Agata Stulecka oraz Leonard Krzyślak zajęli 1. miejsce i awansowali do II etapu (powiatowego), w którym będą reprezentowali gminę Barcin. 

          • Język Ojczysty...ważna sprawa

          • 24 lutego zakończyliśmy obchody TYGODNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO. ..z gazetki szkolnej przy bibliotece mogliście dowiedzieć się wielu ciekawostek, a w klasach na różnych lekcjach dużo się działo...uczniowie przygotowali zakładki do książek, pisali dyktanda ortograficzne, układali rymowanki językowe.....czytaliśmy fragmenty książek - autorów znanych i mniej znanych , a w VIII klasach Pana Tadeusza.......całości dopełniły plakaty wykonane na zajęciach, które stały się ozdobą sali polonistycznej.......to ważne, byśmy pamiętali, że jesteśmy Polakami i swój język znamy, dbajmy o niego, a posługując się nim na co dzień wspólnie kształcimy naszą mowę ojczystą.....

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.