16 i 17 marca realizowaliśmy projekt kulturowy “Saint Patrick’s Day Festival” W tych dniach uczniowie pogłębiali wiedzę na temat tradycji obchodów Dnia Św. Patryka w krajach anglojęzycznych, biorąc udział w quizach, grach i zabawach językowych. W piątek wszyscy założyli na siebie coś zielonego. Nie zabrakło też fantastycznych nakryć głowy, rekwizytów przygotowanych przez uczniów, muzyki irlandzkiej i tańca, fotobudki, zielonych galaretek oraz składania sobie życzeń zapisanych na koniczynkach. W świetlicy szkolnej na uczniów czekały kolorowanki i łamigłówki związane z Irlandią, w bibliotece natomiast można było skorzystać z książek i czasopism dotyczących wyspy, a za każdą wypożyczoną książkę uczniowie otrzymywali złote dukaty. Na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie poznali irlandzkie sporty. Dużą atrakcją okazało się poszukiwanie po szkole skarbu Leprechauna. Starsi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas przeprowadzonego quizu Kahoot, a młodsi wzięli udział w konkursie na najbardziej oryginalne nakrycie głowy związane z dniem św. Patryka. Czas ten spędziliśmy kreatywnie i wesoło. Zachęcamy to obejrzenia relacji z naszych działań.
Dzień Świętego Patryka w szkole
- 42
Obserwujemy pracę innych.......policjant
zisiaj czyli 15 marca uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych odwiedzili Komisariat Policji w Barcinie. Prowadzący spotkanie mundurowi opowiadali o swojej pracy oraz pokazali wyposażenie potrzebne w codziennej służbie. Duże zainteresowanie wywołało umundurowanie i demonstracja sprzętu policyjnego.
2
Tydzień zmagań matematycznych
Jak co roku o tej samej porze w szkole pojawiają się niezwykłe wyzwania matematyczne.
Klasy angażują się w wykonywanie nietypowych obliczeń, sprawdzją swoje umiejętności, pracują w grupach na stacjach zadaniowych, eksperymentują matematycznie....jest tego więcej niż zwykle...a wszystko w trosce o KRÓLOWĄ NAUK....początkiem tych dni jest zawsze dzień liczby PI.....w tym roku było dużo wyzwań i fajnej matematycznej zabawy...zdobywaliśmy nowe matematyczne doświadczenia...
69
Obserwujemy pracę innych....weterynarz
Dzisiaj, czyli 3 marca br. dzięki uprzejmości Pani doktor Renaty Sałek, uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych odwiedzili gabinet weterynaryjny "Nad Notecią". Pani doktor przybliżyła pracę lekarza weterynarii, a dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu medycznego oraz zbadania trzech kotków.
3
Jakie metody nauki matematyki mogą być skuteczne?
Może najpierw odpowiemy sobie na pytanie: Jak działa nasz mózg?
Nasz mózg uczy się najefektywniej, jeżeli podczas nauki wykorzystujemy możliwie największą liczbę zmysłów. Jeżeli coś usłyszysz i jednocześnie zobaczysz, a następnie na przyklad powiesz własnymi słowami na głos, lub napiszesz, lub zanotujesz lub wykonasz zadanie samodzielnie, to możesz mieć pewność, że przećwiczona umiejętność zostanie Ci w głowie na długi czas.
Konfucjusz powiedział:
Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.
Czy można to zastosować w nauce matematyki? OCZYWIŚCIE
Podczas nauki matematyki (innych przedmiotów również!) angażujemy głównie zmysł wzroku. Czytamy rozwiązania zadań w myślach, po czym staramy się je zapamiętać.
Jednak u większości osób taka metoda może nie przynosić pozytywnych efektów, ale można ją ulepszyć. Wystarczy podczas nauki matematyki zaangażować trzy zmysły:
Wzrok (rozwiązania tekstowe i nagrania wideo)
Słuch (nagrania wideo)
Ruch (odręczne pisanie rozwiązań zadań)
Dwa pierwsze zmysły możesz aktywować jednocześnie dzięki nagraniom wideo. Dzięki nim możesz uczyć się z wykorzystaniem zarówno pamięci wzrokowej jak i słuchowej. Ucząc się w ten sposób zwiększasz swoją wydajność wielokrotnie! Aby jednak osiągnąć maksymalną skuteczność podczas nauki koniecznie trzeba zaangażować zmysł ruchu (dotyku), przez odręczne pisanie rozwiązań zadań.
Polecam następujący algorytm nauki:- Czytamy treść zadania i próbujemy je samodzielnie rozwiązać.
- Nawet jeżeli nie umiemy zacząć, to wypisujemy dane i zastanawiamy się jakie wzory mogą być przydatne podczas rozwiązania.
- Cały proces powinien trwać minimum 2 minuty.
- Oglądamy rozwiązanie wideo (wzrok + słuch).
- Jeżeli po pierwszym obejrzeniu mamy nadal jakieś wątpliwości, to oglądamy nagranie drugi raz. Polecam również zatrzymywanie nagrania w trudniejszych momentach.
- Gdy już rozumiemy dane zadanie, to próbujemy je samodzielnie rozwiązać (koniecznie PISEMNIE).
- Jeżeli podczas pisania rozwiązania coś nie wychodzi, to wracamy do nagrania wideo
Taka praca wymaga wysiłku, ale wysiłek ten jest warty swojej ceny.
Ucząc się w sposób aktywny zwiększasz tempo nauki wielokrotnie!
źródło:https://www.matemaks.pl/metody-nauki.html
Sukces Naszych uczniów.
2 marca 2023 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Barcin odbył się I etap (gminny) konkursu "Wiedzy o samorządzie terytorialnym".
Miło nam poinformować , że uczniowie naszej szkoły w składzie: Zofia Drozdowska, Agata Stulecka oraz Leonard Krzyślak zajęli 1. miejsce i awansowali do II etapu (powiatowego), w którym będą reprezentowali gminę Barcin.
Język Ojczysty...ważna sprawa
24 lutego zakończyliśmy obchody TYGODNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO. ..z gazetki szkolnej przy bibliotece mogliście dowiedzieć się wielu ciekawostek, a w klasach na różnych lekcjach dużo się działo...uczniowie przygotowali zakładki do książek, pisali dyktanda ortograficzne, układali rymowanki językowe.....czytaliśmy fragmenty książek - autorów znanych i mniej znanych , a w VIII klasach Pana Tadeusza.......całości dopełniły plakaty wykonane na zajęciach, które stały się ozdobą sali polonistycznej.......to ważne, byśmy pamiętali, że jesteśmy Polakami i swój język znamy, dbajmy o niego, a posługując się nim na co dzień wspólnie kształcimy naszą mowę ojczystą.....
23
WOŚP
Dziś czyli 29 stycznia 2023 r. kolejny, bo już 31 wielki finał WOŚP i My jak co roku również dołożyliśmy swoją „cegiełkę” na ten szczytny cel. W czwartek 26 stycznia podczas obchodów Dnia Babci i Dziadka odbył się „Kiermasz słodkości”, była loteria fantowa, a także licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy 4243,79 zł. Dziękujemy rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w organizacji i wsparcie WOŚP.
PAMIĘTAJCIE DOBRO WRACA :)
Dzień Babci i Dziadka
26 stycznia odbyła się w naszej szkole wspaniała uroczystość. Gościliśmy w naszych murach czcigodnych seniorów rodów naszych uczniów. Pani Dyrektor Iwona Kausa przywitała wszystkich gości, a w udekorowanej na tą uroczystość sali gimnastycznej dzieci z klas I-III przedstawiły bardzo wzruszający program artystyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki oraz pokaz taneczny. Natomiast uczniowie z klasy VIII b, czyli "Kwartet Kreatywny" pod kierunkiem Pani Marioli Szumskiej przedstawił Kabaret pt. "Wesołe jest życie seniora", a Szkolny Zespół Wokalny fantastycznie wykonał specjalnie wybrane na tą okoliczność piosenki.
W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając wszystkich gromkimi brawami. Wszyscy artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali te słowa. Z ust dzieci najmłodszych dzieci wybrzmiało także gromkie ,,Sto lat", a następnie obdarowano dziadków własnoręcznie przygotowanymi upominkami, był również słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.Ten dzień był również okazją, aby wesprzeć wspaniałą inicjatywę jaką jest WOŚP - była loteria fantowa, kiermasz słodkości oraz licytacja. W tym roku zbieramy na walkę z SEPSĄ.
Dziękujemy Wszystkim za przybycie oraz wsparcie.36
Gminny Turniej Matematyczno-Sportowy
Matematyka + aktywność fizyczna = Gminny Turniej Sportowo Matematyczny.
20 stycznia w naszej JEDYNCE jako gospodarze gościliśmy uczniów szkół podstawowych naszej Gminny w I edycji turnieju spotowo-matematycznego. Zdrowa rywalizacja fizyczna połączona z ciekawymi rozgrywkami matematycznymi sprawiła, że wszyscy BAWILI się DOSKONALE......i o to przecież chodzi, bo nauka połączona z zabawą spowodowała, że nikt nie poczuł się przegrany.
NAJLEPSZĄ drużyną została grupa reprezentująca #SzkołęPodstawowąwPiechcinie
Gratulacje
Dziękuję za pomoc w przygotowaniu zawodów Pani Donacie Przybylińskiej, Pani Ewelinie Pawełczak - Ziomek oraz Pani Marzenie Wolskiej za pomoc i ufundowanie nagród indywidualnych dla wszystkich 40 uczestników.
Mariola Szumska
66
ZAPROSZENIE
26 stycznia 2023 r. o godzinie 17:00 w naszej szkole (w sali gimnastycznej) odbędzie się wyjątkowe wydarzenie!
Będziemy obchodzić święto Babci i Dziadka
połączone z 31. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Serdecznie zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków
oraz całą społeczność szkolną wraz z rodzinami.
Liczymy na to, że będziecie naszymi gośćmi
i wspólnie będziemy się świetnie bawić.
Powstanie Wielkopolskie
4 stycznia 2023 roku przypada 104. rocznica wyzwolenia miasta Barcina i jego okolic spod administracji niemieckiej w wyniku walk powstania wielkopolskiego. Z tej właśnie okazji cała społeczność szkolna SP 1 Barcin przed pomnikiem upamiętniającym powstańców wielkopolskich na Starym Rynku w Barcinie złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Przed tym wydarzeniem uczennice klasy 8b Zofia Rakowska oraz Marysia Radzikowska przypomniały krótki rys historyczny oraz przebieg wydarzeń w szczególności z tak ważnego dla Barcina dnia jakim był 4 stycznia
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim delegacjom na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Barcinie oraz Burmistrzem Barcina z przybycie i upamiętnienie tego ważnego dnia dla naszego regionu.
11
.
Jasełka
Święta, Święta, Święta......w ten najbardziej magiczny czas w roku wprowadzili całą społeczność szkolną już dzisiaj czyli 21 grudnia uczniowie kółka teatralno-wokalnego oraz klasy II a przedstawiając Jasełka, śpiewając i grając kolędy oraz pastorałki.
Na zakończenie pięknej uroczystości Pani Dyrektor złożyła Wszystkim zgromadzonym Świąteczne życzenia oraz podziękowania młodym artystomm.
Dzisiejsze wigilijne spotkania uczniów wraz z wychowawcami oraz wspólne obdarowywanie przezentami sprawiły wiele radości i uśmiechu na twarzy naszych uczniów.....szkoła to przecież nasz drugi dom ....dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Wesołych Świąt.
46
Warsztaty piernikowe klas I - III
Zainspirowani świąteczną atmosferą 16 grudnia w naszej szkole było pachnąco i kolorowo, bowiem uczniowie klasy I oraz klasy II b pomysłowo ozdobili pierniczki upieczone przez rodziców. Wykorzystali do tego przyniesione przez siebie lukry, polewy, kolorowe i słodkie pisaki oraz posypki. Natomiast uczniowie klasy II a i klasy III wzięli udział w warsztatach dekorowania ciasteczek, które poprowadziła Pani Kamila z Liliowych Słodkości Pracownia Cukiernicza KAMY.
Zdobienie pierników okazało się fantastyczną zabawą wprowadzającą młodego człowieka w Magię Świąt Bożego Narodzenia.
24
Turniej Piłki Siatkowej
Dnia 14 grudnia 2022 r. w Hali Widowiskowo Sportowej w Barcinie uczniowie szkół podstawowych rozegrali „IV Turniej Piłki Siatkowej Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Barcina”. Turniej ten ma nietypową formę, ponieważ uczestniczą w nim drużyny mieszane złożone zarówno dziewcząt jak i z chłopców. W zawodach wzięły udział cztery szkoły: SP Mamlicz, SP Piechcin, SP 1 Barcin oraz gospodarze – ZS Barcin. Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”. Każdy set rozgrywany był do 25 punktów. Walka była bardzo zacięta i wyrównana. Po rozegraniu wszystkich meczy okazało się, że nasza szkoła zajęła 3 miejsce.
Wyniki turnieju:
1. ZS Barcin
2. SP Piechcin
3. SP 1 Barcin
4. SP Mamlicz
Każda szkoła, która brała udział w turnieju otrzymała puchar, dyplom oraz nagrodę rzeczową, a każdy uczestnik słodki upominek. Nagrody wręczali: Burmistrz Barcina oraz dyrektor Pani Marzena Wolska.Nasza szkoła wystąpiła w następującym składzie:
Jędykiewicz. K, Sulecka. A, Kotyńska. Z, Cierpisz. I, Krzyślak. L, Figiel. F, Pasek. M, Swędrowski. B, Wilk. W, Pawłowski. J. który został wybrany jako najlepszy zawodnik naszej reprezentacji.
Turniej został współfinansowany ze środków Gminy Barcin.Organizatorem turnieju byl nasz nauczyciel Pan Piotr Brokos.
27
Tydzień Życzliwości
Z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole uczestniczyliśmy z zadaniach związanych z obchodami tego dnia.
21 listopada 2022 roku każda klasa wraz z wychowawcą ubrana była na żółto czyli w kolor optymizmu i radości lub posiadała żółte akcenty ubioru czy też radosne emblematy. Na holu zawisło "Drzewko szczęścia", do którego można było przyklejać wycięte dłonie wraz z napisanymi swoimi dobrymi uczynkami lub pozdrowieniami. Każdy uczeń mógł wziąć udział w tzw. "życzliwych zadaniach".
Przeprowadziliśmy również wybory na najżyczliwszego nauczyciela, pracownika oraz ucznia z danej klasy.
Najżyczliwszy nauczyciel to według głosujacych Pan Artur Zamiar, najżyczliwszy pracownik to Pani Violetta Kausa.
Najżyczliwszymi uczniami z poszczególnych klas zostali:
klasa I - Lena Liepelt,
klasa II a - Franciszek Puzio,
klasa I Ib - Jakub Budziak,
klasa III - Maja Blaczkowska,
klasa IV a - Alicja Puzio,
klasa IV b - Michał Domowicz,
klasa V - Maja Cięgotura,
klasa VI - Miłosz Łapiński,
klasa VI I- Róża Gałgańska,
klasa VIII a - Bartosz Swędrowski,
klasa VIII b - Bruno Ruciński.
2 grudnia 2022 roku przeprowadzono apele podsumowujące wszystkie tygodniowe działania związane z życzliwością w szkole. Każda klasa prezentowała swoje "Ordery życzliwości" oraz prezentację klasy jako "Klasa z Klasą".
W kategorii klas I - IV najpiękniejszy order wykonala klasa II a, w kategorii klas V -VIII klasa VIII a.
"Klasą z klasą" w kategorii klas I - IV została klasa IVa , a w kategorii klas V-VIII klasa VIII b.
36
Andrzejki
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
W dniu imienin św. Andrzeja, za sprawą uroczych cyganek, znaleźliśmy się w Krainie Magii. Każdy z niecierpliwością losował karteczki, z których można było odczytać swoje przeznaczenie. Dużym powodzeniem cieszyło się także "koło przyszłości", wróżba z gwiazd oraz magiczne karty. Chętnych do zabawy nie brakowało.Młodsze klasy świetnie bawiły się po zajęciach szkolnych na zabawie Andrzejkowej.
43
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci i rodzice. Miękki, puchaty i z łatką - najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i bohater wielu książek i filmów dla dzieci – Pluszowy Miś obchodzi swoje święto 25 listopada. Uczniowie naszej szkoły również uczcili święto tej niezastąpionej przytulanki. Były zagadki, kolorowanki, misiowe wyklejanki, filmy i niespodzianka przygotowana przez naszą wspaniałą Radę Rodziców.
Dzięki temu ponury dzień stał się trochę radośniejszy
40
Sportowa klasa
Grupa 18 uczniów z klasy III od października brała udział w projekcie "Sportowa klasa", którego pomysłodawcą jest Fundacja Aktywnego Rozwoju kierowana przez Magdalenę Fularczyk-Kozłowską - najwybitniejszą wioślarkę w historii polskiego sportu, mistrzynię olimpijską oraz Huberta Malinowskiego - dziennikarza sportowego, konferansjera, prezentera telewizyjnego.
Program polegał na utworzeniu sieci sportowych zajęć sprawdzająco-doskonalących, które odbywały się pilotażowo w stu grupach w całym województwie kujawsko-pomorskim.
Wszystkie dzieci, które brały udział w zajęciach, otrzymały specjalny pakiet sportowy, a po zakończeniu pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki.
2
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności