19.03.2018 r. dla nauczycieli z naszej Gminy to dzień, w którym będą doskonalić się zawodowo.
Tego dnia nie będzie lekcji, ale te dzieci, które przyjdą do szkół będą miały zajęcia opiekuńcze w świetlicach szkolnych. Jest to możliwe na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, w którym zapisano, że: „Dyrektor szkoły (…)może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze dla:
1)szkół podstawowych - do 8 dni;
2)liceów ogólnokształcących i techników - do 10 dni;”
Cele jakie zostały wyznaczone na ten dzień to:
- wdrażanie strategii kształcenia wyprzedzającego,
- zmiana podejścia do zadań domowych,
- podnoszenie skuteczności kształcenia matematycznego.
Wykłady wygłoszą:
Prof. zw. dr hab. Stanisław Dylak , pracujący na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Studiów Edukacyjnych. Pan Profesor jest Kierownikiem Zakładu Pedeutologii*.
*Pedeutologia (gr. paidentes - nauczyciel, logos - nauka) — dział pedagogiki zajmujący się zagadnieniami dotyczącymi zawodu nauczyciela; główne kierunki badań pedeutologicznych: osobowość nauczyciela, jego uzdolnienia i autorytet, predyspozycje kandydatów do zawodu oraz kształcenie nauczycieli, etyka zawodu nauczycielskiego, kształtowanie się zawodu i funkcji społecznej nauczycielstwa.
oraz
Mirosław Dąbrowski-doktor matematyki, pracownik Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, członek-współzałożyciel Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, edukator. W latach 2007-2011 koordynator ogólnopolskich badań monitorujących umiejętności trzecioklasistów, autor koncepcji projektu Dzieci myślą. Jak skutecznie uczyć dzieci myślenia matematycznego – w latach 2012-2013 opiekun naukowy pilotażu projektu realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych. Koordynator projektów edukacyjno-wydawniczych Matematyka 2001 i Przygoda z klasą, autor ponad stu publikacji podręcznikowych i poradnikowych dotyczących nauczania matematyki.
Następnie odbędą się warsztaty tematyczne - poprowadzone przez pracowników: Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Warszawskiego i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Warsztaty będą dotyczyły procesu uczenia się i nowej roli nauczyciela, dostosowanej do wymogów zmieniającej się szkoły. Nauczyciele będą rozważać m.in. takie problemy jak: „zadania domowe dzisiaj – sens, znaczenie dla ucznia, dla nauczycieli i dla rodziców…, co można by, co należałoby zmienić – jak wykorzystać kształcenie wyprzedzające dla zmiany znaczenia i sposobu wykonywania zadań domowych.”