11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Przez ponad wiek kraj nasz nie istniał na mapach rozdarty przez trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię.
W XVIII w. Silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi, co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski. Wojny Rzeczypospolitej w XVI wieku, wolna elekcja czy błędnie rozumiana wolność szlachecka pod postacią liberum veto doprowadziły ostatecznie do upadku państwa polskiego.
Daty rozbiorów: 1772, 1793 oraz 1795 rozpoczynają nieustanne zmagania Polaków w walce o wolność.
Raz po raz zrywają się boju. Jeszcze w 1794 roku pod wodzą Tadeusza Kościuszki próbują nie dopuścić do ostatniego rozbioru rozpoczynając insurekcję kościuszkowską. Próba była daremna. Państwo wielki i dumne przestało istnieć .Polacy nie ugięli się jednak i nigdy nie przestali myśleć o odzyskaniu niepodległości.
W 1797 roku we Włoszech Jan Henryk Dąbrowski tworzy Legiony Polskie, które walcząc u boku Napoleona Bonaparte miały doprowadzić do odzyskania niepodległości.
Wywalczone w 1807 roku Księstwo Warszawskie, ze skrawków którego w 1815 roku utworzono Królestwo Polskie nie zadowoliło Polaków.
Przygotowano nowy czyn zbrojny 29 listopada 1830 roku młodzi żołnierze ze Szkoły Podchorążych w Warszawie pod wodzą Piotra Wysockiego chwycili za broń. Ruszyli przeciwko wojskom rosyjskim, rozpoczynając powstanie listopadowe Powstanie upadło. Rozpoczęły się aresztowania. Tysiące pognano na Sybir. Tysiące opuściło kraj
Jednak myśl o wolności nie zgasła
Nadzieja na odzyskanie niepodległości znów odżyła w 1848 roku, kiedy całą Europę ogarnęło wrzenie rewolucyjne - Wiosna Ludów odbiła się głośnym echem w Poznańskiem
Jeszcze raz w styczniu 1863 roku Polacy poderwali się do walki.
I choć powstanie to ze wszystkich zrywów było najdłuższe, kolejna próba i kolejna klęska, tym bardziej, że wzmagają się represje ze strony zaborców. Kraj był silnie rusyfikowany a nazwa kraju - Królestwo Polskie zastąpiono pogardliwym Krajem Przywiślańskim.
Ziemie polskie były również silnie germanizowane. Zmieniano na niemieckie nazwy miast, ulic czy nazwiska. Nawet religii nauczano w języku niemieckim.
Z faktem tym nie mogły pogodzić się nawet dzieci!
Znamy historię dziecięcego strajku we Wrześni 1901 roku.
To była walka najmłodszych Polaków z zaborcą
I zabrzmiał złoty róg.
W 1914 roku wybuchła wielka wojna zwana później jako I wojna światowa, od dawna oczekiwana przez Polaków. Pięć wielkich mocarstw europejskich gotowało swój oręż do walki, wśród nich zaborcy naszego kraju. Ci którzy wspólnie pilnowali głazu nad grobem Polski, wreszcie stanęli teraz naprzeciw siebie.
Rozpoczął się ostatni etap walki o wolność .W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd.Taką postacią okazał się JÓZEF PIŁSUDSKI. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 LISTOPADA 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został NACZELNIKIEM PAŃSTWA.
Nie można też zapomnieć o Romanie Dmowskim – twórcy Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, namiastce rządu emigracyjnego, który mimo braku państwa działał w jego imieniu, czy o Ignacym Janie Paderewskim, wybitnym pianiście, który podczas koncertów w USA przypominał dumnie, że jest Polakiem.
To pod jego bezpośrednim wpływem prezydent USA Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na rezurekcję Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.
Nadszedł upragniony 1918 rok. Wielka radość!
Koniec wojny.
11 listopada 1918 roku Polska odzyskuje niepodległość. I choć trzeba było jeszcze walczyć o granice, czy poprzez powstanie wielkopolskie , czy III powstanie śląskie to niepodległość była FAKTEM
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta
11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju.
Dostojni Goście, Szanowni Państwo,
Niech ten niebywały entuzjazm naszych rodaków udzieli się również nam. Zróbmy wszystko, by mimo późnojesiennej aury dzień 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Manifestujmy swój patriotyzm.
Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie, korzystamy z dobrodziejstw samorządnej Polski i Unii Europejskiej. To, co dla wielu pokoleń naszych przodków było marzeniem, dla nas stało się codziennością i zwykłym obyczajem: symbole biało – czerwone w miejscach publicznych, polska administracja, armia i służby mundurowe – wszystkie atrybuty wolnego, niepodległego, demokratycznego i nowoczesnego Państwa są dla nas czymś oczywistym.
Pamiętajmy o tym i bądźmy z tego dumni.
Dziękujemy za uwagę
Aleksandra Kazek i Damian Karow