W dniach 10-11.10. 2022r. w naszej szkole odbywały się Dni Zdrowia Psychicznego. Inspiracją dla tego wydarzenia był dla nas obchodzony w dniu 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zadbania o swoje samopoczucie psychiczne. W poniedziałek wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani byli na zielono, kto był ubrany - ten był nie pytany.
Każdy uczeń z klasy I-VIII podczas spotkań ze swoim wychowawcą przyniósł cukierka, do którego przygotował karteczkę z pozytywną myślą. Uczniowie przygotowali również informacje na kartkach na tematu "Jak dbać o dobre samopoczucie i nastrój", które zaskakiwały różnorodnością zarówno wykonania, jak i treści. Dzięki uczniom oraz wychowawcom klas mieliśmy okazję przypomnieć sobie, jak ważne w życiu codziennym jest pozytywne nastawienie oraz traktowanie siebie z szacunkiem.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie pisali afirmacje. Afirmacje, to w psychologii pozytywne stwierdzenia na własny temat, które powtarzane przez nas codziennie pozwalają nam na identyfikację z nimi i wzmocnienie naszego poczucia wartości. Mamy nadzieję, że z czasem ich powtarzanie stanie się dla naszych uczniów zdrowym nawykiem. Lekcje wychowania fizycznego, w ciągu Dni Zdrowia Psychicznego, również przyjęły nieco inną niż zazwyczaj formę. Uczniowie mieli bowiem okazję ćwiczenia relaksacyjne. A wszystko po to, by zwrócić uwagę na konieczność zadbania o zdrowie fizyczne, które jest integralną częścią naszego zdrowia psychicznego. Pamiętajmy: „w zdrowym ciele - zdrowy duch”! Na lekcji matematyki uczniowie grali w gry planszowe. Na holu naszej szkoły pojawiła się również specjalna skrzynka, do której każdy z nas (zarówno dziecko, jak i dorosły) mógł wrzucić karteczkę ze swoim marzeniem. Ważne jest bowiem, by pamiętać, że marzenia się spełniają – pod warunkiem, że odrzucimy wszelkie przekonania, takie jak: „to się nie uda” czy „to jest niemożliwe”. Dla naszego dobrego samopoczucia istotne jest, żeby czasem wyjść poza codzienne ograniczenia i zacząć myśleć o tym, co chcielibyśmy osiągnąć. Z kolei, aby marzenia się spełniły, w pierwszej kolejności trzeba je wypowiedzieć.
Pani bibliotekarka - Anna Zielińska wraz z wolontariuszami w klasach I-III czytała bajki terapeutyczne. Któż z nas nie lubi słuchać bajek? I chociaż czytane opowieści nazywają się „bajkami”, to tak naprawdę niewiele mają one wspólnego z klasyczną bajką. Są to bowiem wyjątkowe historie, które pozwalają dzieciom odkryć w sobie uczucia czy problemy, z którymi borykają się na co dzień. „Bajki-pomagajki”, jak się je potocznie nazywa, zawierają też często wskazówki, jak poradzić sobie z danym problemem. Zachęcamy zatem rodziców do czytania ich również w domu – nie trzeba być bowiem specjalistą, by skorzystać z bajek terapeutycznych i w ten sposób wesprzeć swoje dzieci.
We wtorek 11 października pani pedagog Agnieszka Mielcarek i pani psycholog Małgorzata Kaptur przeprowadziły zabawy terapeutyczne w klasach I-III.
Dla naszego ogólnego dobrostanu ważny jest także odpoczynek i umiejętność relaksowania się. Okazuje się, że w codziennym życiowym pędzie często zapominamy o zadbaniu o prawidłowy sen czy chwilę oddechu wśród wielu obowiązków
W dniu 19.10.2022r. w klasach IV-VIII odbyły się warsztaty profilaktyczne, które zostały przeprowadzone przez panią Magdalenę Ulatowską, panią Małgorzatę Głogowską, panią Grażynę Błażejewską oraz panią Monikę Mróz- Grzybowską z PPP w Żninie.
Tydzień Zdrowia Psychicznego miał na celu uświadomić nam, jak ważne jest zadbanie zarówno o zdrowe ciało, jak i zdrowego ducha oraz to, że- tak naprawdę- to od nas w dużym stopniu zależy, jak będziemy sobie radzić z codziennością – jej wyzwaniami, problemami, ale i celami, które sobie wyznaczamy.