• Nauczyciele emeryci zasłużeni dla Gminy Barcin:

• Emilia Kawczyńska

Urodziła się w Barcinie. Uczyła w szkołach podstawowych w Barcinie (jedynka i dwójka), Gdańsku i Piechcinie, a od 2003 roku przebywa na emeryturze. Poezja i publicystyka to jej pasja. Zadebiutowała w 1996 roku w warszawskim czasopiśmie „Własnym głosem” wierszem „Cierpliwość stwórcy”, który powstał po przeprowadzce a jednocześnie powrocie z Gdańska do Barcina. Większość jej utworów dotyczy Barcina i Pałuk. To wiersze - obserwacje tutejszego krajobrazu, głównie jesienne, często powstają w trakcie długich spacerów. Swoją twórczością chce ocalić od zapomnienia to, co jest cenne w rodzinnym miasteczku czyli nadnotecki krajobraz , Górę Św. Wojciecha, Kościół pw. Św. Jakuba, międzywojenną emigrację ludności. Od 1994 roku należy do Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy, uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach literackich i ogólnopolskich literackich spotkaniach pokoleń. W 2002 roku na XV Sympozjum poświęconym pamięci Jakuba Wojciechowskiego wygłosiła referat okolicznościowy. Publikowała w wielu almanachach – Odblaski nocy (V Chojnicka Noc Poetów, 1999), Strofy dla Kujawskiej Ziemi II (1999), Wirydarz (2000) oraz w Akancie i Gazecie Pomorskiej. Zajęła wiele znaczących miejsc w konkurach poetyckich. Odnotowała nagrody, wyróżnienia i publikacje w konkursach poezji ekologicznej w latach 2000-2001 i 2003-2004 organizowanych przez Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie oraz III miejsce w Konkursie „Zaduszki Poetyckie” w Inowrocławiu (1999). Gościła w Barcińskim Klubie Polskiej Książki (2005).

Napisała słowa do Hymnu Szkoły Podstawowej nr 1 im. dr Stanisława Krzysia w Barcinie.

Krzysztof Wilk

Urodził się w 1954 roku. Z zawodu geodeta i nauczyciel. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy kierunek wychowanie techniczne i kurs kwalifikacyjny kierunek sztuka w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu (2002). Należy do Szubińsiej Grupy Plastyków “Plama’s”. Pasjonuje się malarstwem olejnym. Brał udział w wystawach zbiorowych w Szubinie, Łabiszynie, Lubostroniu, Damasławku, Kruszwicy, Barcinie, Bydgoszczy, Mogilnie, Żninie, Nakle i Koszalinie. Ma na swoim koncie również wystawy indywidualne w Barcinie, Damasławku Gąsawie, Janowcu Wlkp., Kcyni, Nakle, Pakości, Rogowie i Szubinie. Jego prace zasilają zbiory instytucji i osób prywatnych. Inspiracją do tworzenia jest dla pana Krzysztofa Wilka otaczająca rzeczywistość, która często intryguje i zachwyca różnorodnością form, barw i sytuacji, co dostarcza ulotnych, ale głębokich przeżyć.Jest również autorem wspaniałego portretu patrona Szkoły Podstawowej nr 1 im. dr. Stanisława Krzysia w Barcinie.