Szkoła Podstawowa Nr 1 im.dr. Stanisława Krzysia w Barcinie

 

Nawigacja

 • W środę  27 maja  uczniowie klas I-III  naszej szkoły pojechali  na wycieczkę do Torunia. Najpierw dzieci z opiekunami obejrzały przedstawienie pt. „Dzieci z Bullerbyn” w Teatrze „Baj Pomorski”.  Niektóre z dzieci w teatrze były pierwszy raz, dla wszystkich było to jednak duże wydarzenie. Już pierwsze chwile po wejściu do budynki teatru wzbudziły emocje. Przede wszystkim ogromne wrażenie wywołał budynek teatru, który jest podobny do  wielkiej szafy. Dzieciom pozostało wiele miłych wspomnień i oczywiście zachęta do następnych wyjazdów do teatru. Następnie wszyscy udali się do Centrum Nowoczesności  „ Młyn Wiedzy”. Jest  to wyjątkowe miejsce edukacyjne, które prezentuje wiele eksponatów z  różnych dziedzin nauki i techniki. Interaktywne wystawy zainspirowały dzieci do nauki przez doświadczenie i zabawę. Po 3 godzinnym zwiedzaniu  centrum  pełni wrażeń i atrakcji wracaliśmy do domu.

 • Dnia 19 maja br. roku uczniowie klas Va i VI wybrali się na wycieczkę do Torunia. Odwiedzili Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Wzięli tam udział w Ścieżce Edukacyjnej pt. „Barwy ze słońca”, gdzie wysłuchali prelekcji, uczestniczyli w różnych eksperymentach, a następnie odpowiadali na pytania. Wykazali się dużą wiedzą i uzyskali bardzo dobry wynik.

  Wycieczkowicze odwiedzili również ogród zoobotaniczny, gdzie wspólnie z przewodnikiem poznawali florę i faunę tamtejszego ogrodu.

  Następnie Bulwarem Filadelfijskim przespacerowali się do Starówki Toruńskiej i przywitali Mikołaja Kopernika, zjedli posiłek w Mac Donaldzie, a na zakończenie wycieczki kupili sobie tradycyjne pierniki toruńskie.

  Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

 • Znamy już wyniki XVI Konkursu Matematycznego w Gminie Barcin

  W sobotę 23 maja br. w Gimnazjum nr 1 w Barcinie odbył sie wielki Finał Gminnego Konkursu Matematycznego. Mamy w tym konkursie wielu laureatów. A są nimi:

  Klasa IV

  Maciejewski Bruno

  Jędykiewicz Bartosz

  Wiliński Tymoteusz

  Mac Joanna

  Sulecki Antoni

  Ciesielska Amelia

  Karow Damian

  Klasa V

  Kieca Mateusz

   Klasa VI

  Kołaczyk Jakub

  Gałązka Kacper

  Gratulujemy :)

 • Miło nam zakomunikować, że uczniowie klasy V a ( wychowankowie pani Ludwiki Adamczyk) w składzie: Beniamin Ruciński, Iga Rafińska, Lena Drozdowska, Oliwia Gajda, Julia Malinowska, Daria Gołębiewska, Roksana Dypolt, Andrzej Maniewski, Oskar Dreżewski oraz Patryk Szulc zajęli I miejsce w Wojewódzkim Konkursie "Związani z 18 południkiem" w kategorii prac wykonanych innymi technikami. Rozdanie nagród przewidziano na dzień 8 czerwca br.

  Gratulujemy :)

   

 • KANGUR - wyniki

  Miło nam poinformować wszystkich, że w naszj szkole uczniowie lubią rozwiązywać nietypowe zadania matematyczne. Co roku licznie bierzemy udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR i w tym roku uczniowie zdobyli wiele wyróznień,co jest nie lada wyczynem.

  A oto uczniowie wyróżnieni:

  w kategorii MALUCH: Kacper Kasprzak klasa III, Kamil Kamadulski klasa III, Oskar Strzeliński klasa III, Bruno Maciejewski klasa IV, Tymoteusz Wiliński klasa IV, Bartosz Jędykiewicz klasa IV

  w kategorii BENIAMIN: Mateusz Kieca klasa Va, Drzażdżyński Jan klasa Va, Jakub Kołaczyk klasa VI

   

  WIELKIE BRAWA smiley

 • Gminny Konkurs Informatyczny

  Dnia 16 maja 2015 r. w Gimnazjum nr 1 w Barcinie odbyła się IV edycja Gminnego Konkursu Informatycznego. Naszą szkołę w tym konkursie po eliminacjach szkolnych reprezentowali: Jakub Grzegrzółka, Mateusz Zachwieja, Wojciech Szybczyński, Antoni Puzio oraz Damian Karow. Jesteśmy dumni z tego,  że uczeń Mateusz Zachwieja z klasy VI w tym konkursie zdobył I miejsce zwłaszcza, że konkurencja była spora, aż 20 najlepszych uczniów z informatyki z całej gminy.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów smiley

 • Sukces uczniów z klasy III

  Dnia 14 maja 2015 r. po raz kolejny  w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów z klas trzecich. Wzięło w nim udział 15 uczniów z naszej gminy.Żałujemy, że Szkoła Podstawowa nr 2 nie przysłała swoich reprezentantów.
  I znów mamy się czym pochwalić.

  Kacper Kasprzak zajął I, Wiktoria Kowalska - II , a Karolina Komorowska - III miejsce

  .
  Rodzice, wychowawca, klasa i szkoła - wszyscy jesteśmy dumni z naszych UCZNIÓW i szczerze IM gratulujemy!
   

 • Śpiewamy dla Ciebie Janie Pawle II

  Dnia 12 maja umuzykalnieni uczniowie naszaj szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Śpiewamy dla Ciebie JPII. Wszyscy uczestnicy konkursu spisali się znakomicie.Michalina Lewcka z klasy I b wyśpiewała II miejsce w kategorii klas I- III, a wyróżnienie otrzymał Oliwier Czapliński z klasy II. W kategorii klas IV - VI znakomicie spisała się Dominika Kujawa z klasy IV, która zdobyła III miejsce. Wyróżnienia przypadły Kacprowi Gałązce z klasy VI oraz Joannie Mac z klasy IV.

  Wszystkim uczniom bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz wytrwałości. 

 • Święto szkoły

  Dnia 8 maja br. jak zwykle o tej porze roku w naszej szkole obchodzimy Święto Szkoły i gościmy członków rodziny naszego Patrona. W tym roku świętował z nami wnuk naszego Patrona pan Tadeusz Krzyś. Ten dzień uświetniły występy uczniów z różnych klas, były śpiewy, tańce, wiersze, mini playback show, pokaz mody. Uczniowie przypomnieli wszystkim wspaniały życiorys naszego Patrona w formie prezentacji multimedialnej. Wszyscy doskonale sie bawiliśmy.

  Dziekujemy naszemu gościowi za przybycie i za słodkie prezenty :)

  link do galerii gazety Pałuki

 • 3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalono ją w 1791 r., a więc bardzo dawno temu. Od tego czasu wydarzyło się bardzo wiele w naszm kraju, a jednak święto 3 maja pozostaje jednym z najważniejszych.

  Dlaczego? - zapytacie 

  Konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie. W 1971 roku uchwalenie zbioru praw, które regulowały podstawowe problemy społeczno-polityczne, porządkowały prawa obywateli oraz organizowały zasady pracy władz państwowych było niezwykle istotne. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad Polskiego systemu politycznego opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła w znacznym stopniu demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.

  Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto.

  źródło informacji

 • Dzień ziemi

  Dnia 22 kwietnia po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Ziemi. W tym roku przebiegał pod hasłem ,,Z energią zmieńmy źródła". W naszej szkole ten dzień uczciliśmy 23 kwietnia. Uczniowie ze starszych klas przystroili szkołę interesującymi, kolorowymi plakatami ukazującymi z jednej strony piękno Naszej Planety, z drugiej - grożące jej niebezpieczeństwa. Dziewczynki i chłopcy z klasy trzeciej przedstawili ciekawy program artystyczny zawierający cenne wskazówki na temat ochrony naszej PLANETY i jednogłośnie oświadczyli, że
  ...dopóki my tutaj żyjemy  i mieszkamy,
  dalej naszej Ziemi tak niszczyć nie damy.
  Gdy pojawi się ktoś taki,
  co porządek na bałagan chciałby zmienić -
  to my wszyscy pospieszymy -
  na ratunek naszej ZIEMI!
   
  Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy nasz ekologiczny hymn pt.,,Ekologiczny świat".
  Na marginesie -jako wychowawca klasy trzeciej z ogromną satysfakcją mogę stwierdzić - mamy wśród występujących PRZYSZŁYCH AKTORÓW!
   

 • Wybuchowe lekcje, pokazy, eksperymenty pt. „Fizyka od kuchni"

  Dnia 15 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr1 w Barcinie odbyły się pokazy naukowe z zakresu fizyki i chemii. Zajęcia poprowadził doktorant z Wydziału Fizyki UMK w Toruniu, pan Bartosz Pałucki – popularyzator nauki z Torunia.

  Nikt wśród  dzieci nie spodziewał się, że od początku zajęć sala klasowa, w której zgromadzeni na co dzień spędzają czas na nauce, zamieni się w małe laboratorium.

  Dzieci brały udział w szeregu doświadczeń i eksperymentów. Gromadziły się wokół stolika prowadzącego chętnie sprawdzały cechy pola magnetycznego. Okazało się, ze dysponując silnymi magnesami możemy zobaczyć nie tylko jak się przyciągają, ale jak same podskakują. Taki widok zaskoczył uczniów. Dowiedzieli się co jest potrzebne, aby widzieć. Bartosz Pałucki wytłumaczył, że prawdziwej magii niestety nie ma, ale jest nauka. W dawnych czasach, gdy czegoś nie rozumiano często uważano, to za tajniki magiczne. Do tego przykładu posłużył zwykły szklany kieliszek zanurzony w glicerynie, który zniknął. Dzieci poznały też właściwości powietrza. Obserwowały co się dzieje z plastikową butelką, gdy nagle ją schłodzimy. We wszystkich ww. doświadczeniach bardzo chętnie pomagali uczniowie.

  Nauka na wyciągniecie ręki. W ten sposób, młodzież szkolna ma szansę złapać bakcyla nauki -tłumaczy Bartosz Pałucki . Staram się dzieciom pokazać poprzez proste eksperymenty, jak można w praktyczny sposób wykorzystać wiedzę, którą zdobywają w szkole. Nauka przez obserwację i zabawę jest ważna. Dzieci wchłaniają takie wiadomości jak gąbka. Im więcej zobaczą, tym więcej się nauczą oraz zapamiętają-dodał.

  Dzieci często otwierały buzie ze zdziwienia i patrzyły szeroki oczami, gdy pieprz zgromadzony na powierzchni wody „uciekał” od kropli płynu do mycia naczyń. Śmiech i zdziwienie, czyli nauka przez zabawę.

  Zwieńczeniem pokazów była wielka kula ognia z „mąki”.

  Prowadzący wprowadził szybkie BHP. W momencie kulminacyjnym poprosił o oddalenie wszystkich na bezpieczną odległość, a następnie zaskoczył wszystkich swoim „fireballem”.

  Dzieci były zachwycone.

  Pokaz dobiegł końca, oklaski i uśmiechnięte buzie pokazały, że eksperymenty bardzo się podobały i z pewnością na długo pozostaną w pamięci naszych wychowanków.

  .

   

 • Flaga - polska piosenka patriotyczna  link do filmu

   

  Polecam Waszej uwadze animację z utworem o polskich barwach narodowych.

  Piosenka została napisana z myślą o Dniu Flagi i 3 Maja.

 • Dnia 21 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Brzechwy w Barcinie odbył się kolejny Gminny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas III. Reprezentacja naszej szkoły w składzie :
  I. Drozdowska,
  K. Kamadulski,
  K. Kasprzak
  zajęła  zaszczytne drugie miejsce.
   
  Bardzo uczniom gratulujemy.
 • 8 kwietnia 2015 roku w Świetlicy Wiejskiej w Mamliczu odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Do turnieju przystąpiły szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów w składzie: Amelia Ciesielska, Anastazja Draheim, Tymoteusz Wiliński, Bartek Jędykiewicz, Bruno Maciejewski  i Kacper Gałązka. Uczestnicy mieli do rozwiązania  test składający się  z 40 pytań w czasie 40 minut. W każdej  grupie wiekowej, trójka uczestników z największą liczbą punktów, awansowała na  szczebel powiatowy. Eliminacje gminne dla naszej ekipy były bardzo udane. Zawody wygrał Bruno Maciejewski, który wyprzedził Kacpra Gałązkę i ta dwójka  zakwalifikowała się do etapu powiatowego, który odbył się 14 kwietnia br. w Gąsawie.

  W zawodach powiatowych również odnieśliśmy sukces.  Tutaj również do rozwiązania był test składający się z 40 pytań, ale trójka najlepszych uczestników kwalifikowała się do części ustnej i ta dopiero wskazywała zwycięzcę. Najlepszym okazał się Kacper Gałązka, który wygrał turniej w swojej grupie wiekowej, natomiast jego szkolny, kolega Bruno Maciejewski zajął miejsce IV.

  Kacper będzie reprezentował powiat żniński na zawodach wojewódzkich, które odbędą się dnia 29 kwietnia 2015 roku w Sępólnie Krajeńskim.

  Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia :)

 • Dnia 14.04.2015r. dziewczęta z naszej szkoły wzięły udział w Gminnych Zawodach w Piłce Nożnej gdzie zajęły III miejsce. Zawody zorganizowane były przez Szkolny Związek Sportowy i odbyły się na Orliku przy SP2 w Barcinie. Skład zespołu: Kujawa. D., Kucaj. M., Siekierska. P., Olszewska. Z., Gajda. O., Kozieł. W., Mielcarek. J., Nowak. W., Rybczyńska. W., Rybińska. E., Skibińska. D.

 • W całym przedświątecznym tygodniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję wspomóc szczytny cel, którym było zdobycie funduszy na materiały papiernicze dla dzieci uczestniczących w zajęciach rozwijających umiejętności plastyczne w szkole poprzez uczestnictwo w kiermaszu ozdób światecznych wykonanych przez panie ze świetlicy szkolnej oraz panią pedagog, a także przez uczniów. Kiermasz cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale również pracowników, nauczycieli jak i rodziców. Mnóstwo kartek świątecznych, króliczków i zajączków wykonanych techniką origami, a także jajka wykonane techniką decoupage.Bardzo dziękujemy za tak liczny udział w kiermaszu.Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy wykonali ozdoby na kiermasz.

  Uzbieraliśmy kwotę 893, 23zł.Pieniądze zostały  przeznaczone  na zakup materiałów plastycznych na zajęcia w świetlicy szkolnej oraz na kółko plastyczne.

 • 24 marca 2015 roku gościliśmy w murach naszej szkoły  najstarsze przenośne planetarium w Polsce - Planetarium Nieba Północnego. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji astronomii czyli odbyć międzyplanetarną podróż nie ruszając się z Ziemi.

  Pokaz zrobił duże wrażenie. Spotkanie zorganizowała pani Anna  Zielińska.

 • Gala Laureatów Kuratoryjnego Konkursów Przedmiotowych

  W piątek 27 marca w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego miała miejsce uroczysta gala LAUREATÓW KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH uczniów szkół podstawowych. Na spotkanie został zaproszony Laureat konkursu matematycznego  Kacper Gałązka oraz pani Teresa Płachta nauczyciel przygotowujący ucznia.

  Wręczenia dokumentu uczniom  potwierdzającego zdobycie tytułu LAUREATA  dokonały panie - Wojewoda Kujawsko - Pomorski  
  p. Ewa Mes oraz Kurator Województwa Kujawsko - Pomorskiego - p. Anna Łukaszewska. Nauczycielom również podziękowano za wkład pracy z uczniem zdolnym i wręczono na ich ręce specjalne podziękowania.

  Jeszcze raz serdecznie gratulujemy :)

 • Dnia 24 marca 2015 roku o godz. 14.oo w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące XII Gminny Konkurs Plastyczny Origami oraz wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu. Organizatorami konkursu były panie: Anna Lewandowska, Agnieszka Mielcarek, Ewelina Pawełczak- Ziomek, Zenona Muszyńska.

  Komisja w składzie:

  1. Przewodniczący: Ewa Brewka – emerytowany wychowawca świetlicy

  2. Członek: Emilia Kawczyńska – emerytowana nauczycielka

  3. Członek: Krzysztof Wilk- emerytowany nauczyciel sztuki

  oceniła  64  prace , które wpłynęły na XII  Gminny Konkurs Plastyczny – Origami.

  Zadaniem konkursowym było wykonanie KARTKI OKOLICZNOŚCIOWEJ O TEMATYCE  ŚWIĄT WIELKANOCNYCH techniką origami płaskie z koła, kwadratu, prostokąta i trójkąta w kategorii wiekowej do lat 10 lub  PRACY O TEMATYCE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH TECHNIKĄ ORIGAMI PRZESTRZENNEGO w kategorii wiekowej od 11 lat.

  Decyzją Komisji nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali:

  W grupie wiekowej do lat 6

  I nagroda – Amelia Rydlewska z Przedszkola nr 1 w Barcinie

  II  nagroda – Weronika Świątkowska z Przedszkola w Piechcinie

  III nagroda – Fabian Figiel z Przedszkola nr 3 w Barcinie

  Wyróżnienie: Praca Grupowa z Niepublicznego Przedszkola „Kraina Zabawy” w Barcinie

  W grupie wiekowej 7 –10 lat

   I nagroda – Karolina Komorowska z Biblioteki Publicznej z filii nr 1 przy ul. Kościelnej  w Barcinie              

  II nagroda – Anna Broniszewska ze Szkoły Podstawowej nr 1w Barcinie

  III nagroda – Kinga Niwa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie

  Wyróżnienie: Kinga Nowicka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcin, Nikodem Plewka z Zespołu Szkół Publicznych w Piechcinie

  W grupie wiekowej 11 –13 lat

  I   nagroda – Jakub Kołaczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie

  Wyróżnienia : Amelia Ciesielska, Klaudia Rybczyńska, Klaudia Czołgosz  ze Świetlicy Środowiskowej „Gąsienica” w Barcinie

  W grupie wiekowej powyżej 13 lat 

  I nagrody – Weronika Czołgosz  ze Świetlicy Środowiskowej „Gąsienica” w Barcinie

  - Mateusz Mikulski z Zespołu Szkół Publicznych w Piechcinie

  W grupie open

  I nagroda  –  Barbara Sipińska z Klubu ,,Art” w Piechcinie

  II  nagroda- Maria Smaruj z Klubu ,,Art” w Piechcinie

  III nagroda- Maria Harwozińska z Klubu ,,Art” w Piechcinie

  Nagrodę organizatora otrzymała Oliwia Steczyk z Zespołu Szkół Publicznych w Piechcinie.