Szkoła Podstawowa Nr 1 im.dr. Stanisława Krzysia w Barcinie

 

Nawigacja

 • Mikołaj w szkole :)
  05.12.2014

  Według Wikipedii:

  "W średniowiecznej Europie zachodniej uważano świętego Mikołaja za patrona dzieci. W niektórych miastach odnotowano w źródłach zwyczaj wybierania w Mikołajki dziecięcego biskupa, który symbolicznie przejmował władzę. W XVI wieku na wyspach brytyjskich pojawił się rytuał wynoszenie tego dnia dyrektora ze szkoły i przejmowania władzy przez uczniów. Przetrwał on w niektórych regionach kilka stuleci.

  Zbliżone do współczesnych zwyczaje mikołajkowe są udokumentowane od XV wieku w źródłach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich, belgijskich i niemieckich. Święty Mikołaj pełnił w nich rolę osoby przynoszącej prezenty z okazji własnego święta. Jego atrybutami były siwa broda,pastorał i mirra oraz długa, czerwona szata biskupia. Wieczorem 5 grudnia obdarowywał owocami, orzechami, ciastkami czy cukierkami dobrze zachowujące się dzieci. Niegrzeczne uderzał pastorałem. Gdy nie pojawiał się osobiście, dzieci starały się przekazać, że czekają na prezenty, na różne sposoby. Z Holandii zachowały się zapisy o wystawianiu butów przy kominku. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, a w Austrii kładły buty na parapecie.

  Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie. W wielu szkołach wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” czyli osoby, którą się obdaruje"(wikipedia), ...........................................a u nas w szkole wędrował po klasach wspaniały Święty Mikołaj i obdarowywał wszestkie dzieci pysznymi słodkościami. My natomiast świetnie bawiliśmy sie tego dnia ubrani w atrybut Świętego Mikołaja czyli czerwone czapeczki. :)

  Dziękujemy

 • W dniu 5.12.2014r. w hali widowiskowo-sportowej w Barcinie odbył się I Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych naszej gminy. Stawiły się reprezenatcje 10 uczniów ze wszystkich czterech placówek. Każdy zespół rozegrał po 3 spotkania, w systemie rozgrywek ,,każdy z każdym”. Grający zespół składał się z 5 zawodników (reszta rezerwa). Po bardzo wyrównanych i zaciętych pojedynkach uplasowaliśmy się na 3 miejscu w turnieju. Cieszy fakt, że dwóch zawodników naszej reprezentacji otrzymało dodatkowe wyróżnienia. Najlepszym zawodnikiem turnieju został jednogłośnie Benon Ruciński, a najlepszym bramkarzem Andrzej Maniewski. Turniej zorganizowali i przeprowadzili aniamtorzy sportu Panowie  Damian Kaśków i  Daniel Guza. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali słodkie niespodzianki i elementy odblaskowe. Ponadto pierwsze trzy drużyny pamiątkowe puchary i dyplomy. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Dominika Kujawa, Oliwia Gajda,Witold Piechocki, Remigiusz Opaczewski, AntoniSulecki, Jakub Muszyński, Mateusz Kieca, Mateusz Sulecki, Andrzej Maniewski i Benon Ruciński

 • "Mikołajki na sportowo”

  Dnia 5 grudnia odbył się w naszej szkole „Mikołajkowy turniej sportowy Małego Mistrza” dla uczniów klas I biorących udział w tym programie. Uczniowie mieli do pokonania sprawnościowe tory przeszkód przygotowane przez organizatorkę turnieju nauczycielkę wychowania fizycznego Panią Ewelinę Pawełczak - Ziomek oraz współorganizatorki wychowawcę klasy Ia Panią Hannę Barteczko- Zwolińską i Panią Ewę Zajączkowską jako wychowawcę klasy Ib. Turniej po długiej rywalizacji i zmaganiach najmłodszych uczniów zakończył się remisem, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne słodkie upominki. Uczestnicy zmęczeni, ale zadowoleni ze zorganizowanej aktywności fizycznej. 

 • Andrzejkowy wieczór wróżb

  Dnia 28 listopada 2014 roku odbyły się szkolne Andrzejki. Imprezę uświetniła nam muzyka, którą przygotowali uczniowie klas Va i VI. Wieczór wróżb uczniowie z wychowawcą przeprowadzali w swojej klasie. Wróżby dotyczyły m.in. zawodów, imion sympatii i przyszłości. Wszystkim dopisywały humory i świetnie się bawili. Już nie możemy doczekać się zabawy karnawałowej! 

 • Pałuckie godanie !

  Uczniowie naszej szkoły Kacper Gałązka z klasy szóstej oraz Marta Lotka z klasy piatej wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Gwary Pałuckiej. Przygotowani przez panie polonistki podjęli nie lada wyzwanie - wiersze pana Binkowskiego są wyjątkowe i trudne. Gratulujemy im talentu i odwagi a Kacprowi III miejsca w tym konkursie.

 • JESTEŚMY ŻYCZLIWI

  21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

  Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem  i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości.  Światowy Dzień Życzliwości obchodzi się w bardzo prosty sposób, wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby. Czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż zwykła rozmowa. Ideą tego dnia jest sprowokowanie, żeby spojrzeć na codzienność inaczej, skończyć z narzekaniem, dąsaniem się, zapomnieć o nienawiści, zemście, antypatii, wrogości i innych mało przyjemnych słowach. 21 listopada rozglądając się wokół siebie podajmy rękę sąsiadowi, sąsiadce przytrzymajmy drzwi, zróbmy niespodziankę obcym osobom mówiąc im „dzień dobry” lub życząc im „miłego dnia” (mimo iż wcześniej nigdy ich nie widzieliśmy). Choć ten jeden dzień w roku bądźmy uprzejmi dla każdego i obserwujmy jak miło się wówczas żyje...

  W naszej szkole w dniach od 17 listopada do 21 listopada 2014r. zorganizowany został Tydzień Życzliwości. Przez cały tydzień na holu wisiało „drzewko życzliwości”, na które przyklejaliśmy odrysowane swoje dłonie wraz z wypisanymi dobrymi uczynkami.  Również tam znajdowała się Szkolna Skrzynka Życzliwości , do której wrzucaliśmy kartki z pozdrowieniami lub życzeniami do drugiej osoby.

  18.11.2014r. w świetlicy szkolnej wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły głosowali na najżyczliwszego ucznia i najżyczliwszego nauczyciela lub pracownika szkoły.

  Najżyczliwszy uczeń:

  Julia Mielcarek- I miejsce

  Kacper Gałązka-II miejsce

  Lena Drozdowska- III miejsce

  Anna Broniszewska-II miejsce

  Najżyczliwszy nauczyciel lub pracownik szkoły:

  Ewa Zajączkowska- I miejsce

  Ewelina Pawełczak- Ziomek- II miejsce

  Anna Lewandowska- III miejsce

  W piątek cała społeczność szkolna otrzymała  słoneczka życzliwości- symbol orderu życzliwości oraz lizaki ufundowane przez Radę Rodziców.  Tego dnia każdy uczeń założył coś żółtego, aby uniknąć pytania na lekcji.

  Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbył się apel podsumowujący cały Tydzień Życzliwości, podczas którego wszystkie klasy prezentowały najoryginalniejszy „łańcuch życzliwości”. Ten konkurs  wygrały klasa Ib i klasa IV.

  Klasy przedstawiały także najoryginalniejsze rymowanki na temat życzliwości.  W tym konkursie zwyciężyły klasy: III i Vb. Aby zintegrować całą społeczność uczniowską, apel został zakończony wspólną zabawą taneczną.

  Tydzień Życzliwości w Szkole został zorganizowany przez panie: Agnieszkę Mielcarek, Annę Lewandowską i Ewelinę Pawełczak- Ziomek.

   

 • Dnia 14 listopada 2014r. w naszej szkole w ramach podziękowania za zbiórkę pieniędzy na zakup leżących wózków dla ofiar wypadków drogowych  dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Żninie  dla  akcji "Pomagając innym pomagasz sobie" zorganizowaną przez Stowarzyszenie radioznin.pl oraz Klub 2nd Face Barcin ratownicy medyczni przeprowadzili lekcję dotyczącą  pierwszej pomocy a uczniowie mieli także okazję zobaczyć jak wygląda w środku karetka pogotowia.

 • 16 października klasa I b z panią Ewą Zajączkowską,a 22 października klasa I a z panią Hanną Barteczko-Zwolińską gościła w bibliotece Filii nr 1 przy ul. Kościelnej. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z literaturą o tematyce detektywistycznej znajdującej się w placówce.

  Więcej na temat tego wydarzenia możemy dowiedzieć się na stronie biblioteki . Odsyłam Was do Biblioteki Miejskiej.

 • 12.11.2014

  Pamiętaliśmy!

  W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył sie uroczysty Apel upamiętniający kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To ważne święto dla Polaków i Polski - po 123 latach niewoli odzyskaliśmy wolność. Uczniowie wraz z panią A.Lewandowską oraz panią J.Trawińską przygotowali, któtki montaż słowno muzyczny.

 • Warsztaty mydlarskie w naszej szkole

  7 listopada uczniowie kl.1-5 uczestniczyli w warsztatach mydlarskich. Dzieci od podstaw tworzyły swoje mydełka, zaczynając od doboru odpowiedniego koloru, połączenia go z ciekawym zapachem, a na koniec ozdobieniem poprzez wybór różnorodnych dekoracji.  

 • Dzień Zdrowego Śniadania

  6 listopada w klasie I b obchodzony był "Dzień zdrowego śniadania", aby zwrócić uwagę na ważną rolę śniadania w diecie każdego człowieka. Uczniowie razem z wychowawcą zasiedli do wspólnego śniadania obfitującego w zdrowe i smaczne produkty. Na stołach królowały owoce i warzywa oraz nabiał. Do picia dzieci przyniosły wodę i soki owocowe. Akcja ma na celu promowanie zasad prawidłowego żywienia.

 • Zgodnie z zarządzeniem dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im.dr.Stanisłwa Krzysia w Barcinie nr 10/2014/2015 dzień 10.11.2014 r. ustalono dniem wolnym dla pracowników administracji i obsługi za dzień 01.11.2014 r.

 • Konkurs „Jesienne cudaki” oraz „Jesienny bukiet” rozstrzygnięty!!!

  Dnia 04.11.2014r. w naszej szkole zostały rozstrzygnięte jesienne konkursy zorganizowane przez wychowawców świetlicy szkolnej. Konkursy odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy I-III miały do wykonania „Jesienne cudaki” z darów jesieni, a klasy IV-VI „Jesienny bukiet” również z materiałów, którymi jesień nas obdarzyła. Komisja w składzie pani Iwona Kausa, Agnieszka Mielcarek oraz Grażyna Prussak miały ciężki orzech do zgryzienia ponieważ wszystkie prace były oryginalne w swoim wykonaniu. 

  Spośród 15 „cudaków” wybrano:

  I miejsce: Jakub Zeidler klasa II

  II miejsce: Kasjan Figas klasa II

  III miejsce: Iga Drozdowska klasa III

   

  W kategorii klas IV - VI  "Jesienny bukiet":

  I miejsce: Julia Gaczkowska klasa VI

  II miejsce: Kacper Jędykiewicz klasa IV

  III miejsce: Julia Malinowska klasa Va

  Gratulujemy zwycięzcom. 

  Jesteśmy zadowoleni z faktu, że konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Wszystkie wykonane prace można było podziwiać na wystawie zorganizowanej na korytarzu szkolnym.

   

   

   

 • Wiadomości sportowe :)

  1. 25.09.2014 r – odbyły się indywidualne biegi przełajowe – zawody powiatowe. Naszą szkołę reprezentowalli nastepujący uczniowie, wyłonieni  po eliminacjach klasowych: Gołębiewska Daria, Ruciński Beniamin, Wesołek Jakub, Zięba Sebastian i Grzegrzółka Jakub.

  Dziewczęta miały do pokonania 800 m, natomiast chłopcy dłuższy dystans 1000 m. Grzegrzółka Jakub znalazł się na trzecim miejscu, w kategorii szkół podstawowych i uzyskał awans do startu w zawodach wojewódzkich. W dniu 8.10.2014r. Jakub wraz innymi uczniami  reprezentował powiat żniński w biegach indywidualnych, które odobyły się w bydgoskim fordonie (Dolina Śmierci).

   

  2. 27.09.2014r. – nasza szkoła brała udział w biegach masowych zorganizowanych w ramach akcji, „Barcin Biega”. Udało się nakłonić do udziału z uczniowskiej braci 62 uczniów, którzy rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych: klasy I – III 100 m, klasy IV – VI 300 m. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a najlepsi trzej uczniowie, w każdej kategorii, dyplomy i medale. Najwyższe  II miejsce z naszej reprezentacji zdobył Grzegrzółka Jakub.

   

  3. 3.10.2014 r. – w Piechcinie zostały przeprowadzone eliminacje gminne w piłce nożnej (5 osobowej). Do rozgrywek zgłosiły się wszystkie cztery szkoły podstawowe. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce, a grała w następującym składzie: Ruciński Beniamin, Wesołek Jakub, Grzegrzółka Jakub, Maniewski Andrzej, Kołaczyk Jakub, Zięba Sebastian, Kieca Mateusz, Gałązka Kacper, Skrzypczyk Gabriel, Zasada Igor i Zachwieja Mateusz.

  Szkolna reprezentacja składała się z chłopców klasy piątej i szóstej. Rozgrywki przeprowadzone były w systemie ,,każdy z każdym”.

   

  4. 17.10.2014 r. – na barcińskim basenie odbyły się zawody pływackie w różnych kategoriach wiekowych i stylach. Dla uczniów szkół podstawowych wyznaczono dystans 25 m i dwa style: grzbietowy i dowolny.

  Naszą szkołę reprezentowała ekipa w składzie: Nowak Weronika, Drozdowska Lena, Kucaj Martyna, Grzegrzólka Jakub, Ruciński Beniamin, Gałązka Kacper i Wesołek Jakub. Dwójka uczniów z tej ekipy zwyciężyła w swojej kategorii tj. Drozdowska Lena i Ruciński Beniamin. Oboje płynęli kraulem na grzbiecie. Ponadto szkoła zdobyła II miejsce w sztafecie 4x25m. W sztafecie bierze udział czworo uczniów: dwóch chłpców i dwie dziewczynki. Chłpcy swój dystans 25 m pokonują stylem dowolnym, natoniast dziewczynki ten sam dystanas, ale  kraulem na grzbiecie. Srebrna drużyna popłynęła w składzie: Drozdowska Lena, Nowak Weronika, Ruciński Beniamin i Wesołek Jakub.

 • KINO !!!!!!!

  Dnia 24.10.2014r. (piątek) zorganizowany został bezpłatny wyjazd do kina „KINOMAX” w Inowrocławiu dla wszystkich uczniów naszej szkoły na seans „ Wakacje Mikołajka”. Łącznie pojechało 154 uczniów z 10-cioma  opiekunami. Powrót do szkoły zaplanowany był na godzinę 13.35, ale nieco się przedłużył i uczniowie wracali ostatnim odwozem do domów lub z rodzicami. Zarówno uczniowie starsi jak i młodsi byli bardzo zadowoleni z tak zorganizowanego wesołego dnia.

 • UWAGA SZÓSTOKLASIŚCI

  Odsyłam WAS do strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, abyście mogli sprawdzić jak będzie wyglądała nowa forma sprawdzianu szóstoklasistów. Obejrzyjcie film, przeczytajcie informacje, powiadomcie rodziców smiley

  przykładowe arkusze z języka angielskiego

  przykładowe arkusze matematyka i język polski

 • IX MIĘDZYNARODOWY KONKURS INFORMATYCZNY "BÓBR"

  TY + informatyka + matematyka = Moja pasja czyli chętnie wezmę udział w Konkursie "BÓBR"

  Jeżeli uważasz, że to równanie odnosi sie do Ciebie to zapraszam do zapisywania się na konkurs do pani Marioli Szumskiej.

  Termin zapisywania do 30 października 2014 r.

  Zapraszam zarówno uczniów klas IV - VI jaki uczniów z klas I - III

   

  z boku (więcej) umieściłam link do strony, gdzie można pobrać środowisko konkursu, zadania z lat ubiegłych oraz przeczytać dokładnie regulamin konkursu.

  więcej o terminach konkursu - bobr2014Plakat.pdf

 • Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

  W dniach od 15 - 21 października 2014 r. odbyły się w szkolne etapy wojewódzkich konkursów przedmiotowych z języka polskiego, języka angielskiego, przyrody i matematyki. Gratulujemy uczniom, którzy będą mogli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami w etapie rejonowym.

   

  A są nimi:

  Kacper Gałązka z języka polskiego i matematyki

  Mateusz Kieca z matematyki

  Jan Drzażdżyński z matematyki

  Wojciech Szybczyński z matematyki

  TRZYMAMY KCIUKI smileysmileysmiley

   

 • Spotkanie z policjantami

  Dnia 20 października 2014 r. odbyło się w szkole spotkanie z  policjantami p. Kszysztofem Zientkiem, p. Tomaszem Stefańskim oraz z p. Bartoszem Wojtkowiakiem z firmy KAPRAL- CAR na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas, którego uczniowie dowiedzieli się  jak ważne jest noszenie odblasków kiedy znajdujemy się na drodze. Wszyscy uczestnicy spotkania na zakończenie otrzymali gadżety odblaskowe ufundowane przez firmę KAPRAL- CAR.

 • KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II

  16.10.2014 r. w 36 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Janie Pawle II.

  Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 29 pytań dotyczących osoby i pontyfikatu Jana Pawła II. Test, na prośbę katechetki Grażyny Prussak opracowała p. mgr Agnieszka Wasąg – katechetka z Ośrodka Szkolno –Wychowawczego Nr 1 w Bydgoszczy.

  W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów z klas IV-VI:

  1. Amelia Ciesielska

  2. Jakub Kołaczyk

  3. Julia Malinowska

  4. Iga Rafińska

  5. Bruno Maciejewski

  6. Beniamin Ruciński

  7. Martyna Kucaj

  WYNIKI:

  I m-ce 21 pkt. Amelia Ciesielska 

  II m-ce 20 pkt. Jakub Kołaczyk, Julia Malinowska, Iga Rafińska

  III m-ce 19 pkt. Bruno Maciejewski 

  Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody przygotowane przez organizatora konkursu katechetkę Grażynę Prussak.

   

  GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM :)